A Magyar Kupa első elődöntőjében az Olaj KK elsőként biztosította helyét a hétfői fináléban

2011. 03. 13.

Szolnoki Olaj KK - Atomerőmű SE 84-71 (30-14, 18-19, 12-23, 24-15)
Magyar Kupa, Elődöntő

Tiszaligeti Sportcsarnok, 2500 néző. V: Hartyáni, Benczur, Török.
OLAJ: TROTTER 15/3, Horváth Á. 7/3, Budimir 5/3, Clark 4, BÁDER 30/3.
Csere: FODOR M. 8/3, Vesztergom 2, TREPÁK 11/3, Grebenár 2, Szabó P. Szakmai igazgató: Pór Péter. Edző: Dragan Alekszics.
PAKS: Kovács A. 4, Vojvoda 7/3, Hodges 14/3, I. JOHNSON 17/6, SALES 20.
Csere: Pavlik 3/3, Körtélyesi 6, Tóth P. Vezetőedző: Horváth Imre.
Az eredmény alakulása: 3. p.: 12-2, 6. p.: 19-6, 10. p.: 30-12, 14. p.: 39-19, 17. p.: 44-29, 22. p.: 50-37, 26. p.: 50-51, 28. p.: 56-56, 33. p.: 68-60, 37. p.: 74-66.

Már másfél órával a mérkőzés kezdete előtt végtelennek tűnő, piros-feketébe öltözött tömeg hömpölygött a tiszaligeti aréna felé. A Magyar Kupa négyes döntője iránti hatalmas érdeklődést mi sem bizonyítja jobban, hogy Szolnokon az árusítás legelső napján gazdára talált az összes belépő. Az első elődöntőre csordulásig telt a csarnok, a szolnoki B-közép jóvoltából karneváli hangulatban következhetett a feldobás.

Már a teljes szolnoki csapat készen állt a rajtra, amikor a paksi kispadon még az utolsó taktikai utasításokat osztotta ki a szakvezetés. Aztán a vendégek végre kifutottak a parkettra, az Olaj pedig gyakorlatilag az első adandó pillanatban nekik rontott. Veljko Budimir egy triplával nyitott, Obie Trotter kétszer is tökéletes betöréssel bontotta meg az atomvárosiak védelmét, Horváth Ákos távoli találatával pedig bő kettő perc alatt elérték a tíz pontot a mieink. Horváth Imre nem habozott az időkéréssel, ám szavai süket fülekre találtak, Báder és Horváth triplájával megállíthatatlanul robogott tovább az Olaj. A hazai palánk alatt ráadásul annyira szoros védekezést kaptak Vojvodáék, hogy levegőt venniük sem könnyen sikerült, nemhogy kosar(ak)at szerezniük. A fentiek tükrében a legkisebb mértékben sem volt meglepő, hogy az első negyed végére a húszas határt verdeste a piros-feketék előnye.

A második játékrész kezdetén Pavlik triplája jelezte, hogy az Atom még nem nyugodott bele az áldozati bárány szerepébe, ám Fodor Márton látványos blokkjának és Trotter tempóhármasának köszönhetően nem csökkent a piros-feketék vezetése. Aztán sem, hogy utóbbira meglehetősen korán, már a 13. percben ráfújták a játékvezetők a harmadik személyi hibát. Sőt, kicsivel később már húszpontos hátrányban kérhette ki újabb idejét Horváth Imre. A kétségbeesés szülte paksi zónavédekezés némi zavart okozott hazai oldalon – az addig magabiztos Horváth például komoly rigót hajított el kintről -, a látogatók pedig Ian Johnson és Brooks Sales bravúros kosaraival megkezdték a felzárkózást. A nagyszünet előtti percekben mintha már pihenőt tartottak volna a csapatok: itt Báder rontott két büntetőt, majd egy tiszta tempót, ott Kovácsnak, majd Pavliknak volt meg alig a gyűrű, de 15 pontnál közelebb nem tudott jönni a paksi együttes.

A fordulás után a háromfaultos Trotter igen, az első negyedbeli lendület azonban nem költözött vissza a piros-feketék játékába. Alaposan beragadt a kezdésnél az Olaj, amivel lehetőséget adott ellenfelének arra, hogy Vojvoda és az addig pont nélküli Hodges tripláival egy 10-2-es rohamot repesztve villámgyorsan visszajöjjön a mérkőzésbe. Hiába következett Pór Péter menetrendszerű időkérése, a vendégek következő nyolc pontjára sem érkezett válasz, ami azt jelentette, hogy először a meccsen átvette a vezetést az Atomerőmű. Báder két sikeres büntetője, majd Trotter betöréses kosara kimozdította a mieinket az apátiából, de a Duna-partiak zónájával szemben változatlanul akadozott a gépezet.

Az utolsó tíz perc kezdetén Hodges kosarával ismét minimálisra csökkentette hátrányát a Paks, ám az amerikai hátvédet talán túlzottan is elragadta a hév, és a következő két támadás során mindent magára vállalva rontott. A színes bőrű kosaras büntetése nem maradt el, hiszen Fodor beköszönt a messzeségből, majd Báder 2+1-es akciójával nyolc pontra nőtt a különbség, sőt utóbbi szituációban ponterős Sales begyűjtötte negyedik személyi hibáját. Az izgalmas végjátékban ez volt az egyik sordöntő tényező, mert eztán nem volt, ki megállítsa az Olaj válogatott formában játszó centerét. A másik fő különbség a két csapat kispadja között mutatkozott, hiszen a paksiak kulcsemberei a csata végére elfáradtak, s az utolsó percekben már nem volt erejük még egyszer behozni hátrányukat. A mieink győzelmi mámorát csak az zavarta meg, hogy a vendégtábor egyik, vélhetően már nem szomjas tagja rátámadt a rendezőkre és a közbeavatkozó rendőrökre.

Pór Péter: - Jó ritmusban kezdtük a mérkőzést, és jelentős előnyre tettünk szert a szünetig. A harmadik negyedben megfogott bennünket a Paks játéka, de csodálatos közönségünk átsegített bennünket a holtponton, és közösen kiharcoltuk a döntőbe jutást.

Horváth Imre: - Egy félidőnyi előnyt adtunk a hazai pályán jól játszó Szolnoknak, de a szünetben sikerült változtatnunk. Ezt követően fegyelmezettebben játszottunk, de a végjátékban nem tudtuk tartani a lépést a közönség által támogatott ellenfelünkkel.

Albacomp – Soproni KC 89-78 (21-24, 24-19, 22-13, 22-22)

Tiszaligeti Sportcsarnok, 1600 néző. V: dr. Vígh, Kapitány, Király.
Albacomp: SIMON 26/12, Hanga 14/9, CROCKER 18, HOLLIS 15/3, J. Jones 8.
Csere: KELLER 8, Antal Sz., Bódi, Madár, Hendlein. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav.
Sopron: KELLEY 21/3, Jarvis 8/6, MOLNÁR A. 20/12, Szabó Zs. 7/3, TOWNES 20.
Csere: Helmeczi, Pojbics 2, Keresztes, Gombás.

A második elődöntőn az amerikai légiósai által repített Sopron kezdett jobban. A Thomas Kelley és Molnár András "okán" a szolnoki közönségnek is szimpatikusabb kék mezesek leginkább Darian Townes centermunkájára alapozhattak, Jonathan Jones az első percekben látványosan nem bírt a soproniak középjátékosával. Amikor azonban Meszlényi Róbert "hozzányúlt" csapata kezdőötöséhez, visszaesett a teljesítményük, az Albacomp pedig Crocker pontjaival és Keller zsákolásával még az első kisszünet előtt felzárkózott.

A második negyedben folytatódott a mindkét csapat stílusának megfelelő, lüktető iramú játék. A hasfalsérülése után visszatérő Molnár igazi vezére volt csapatának ebben az időszakban, gyors egymásutánban két triplát süllyesztett el a fehérvári gyűrűben. Az óriási tempó sok hibával és esetenként sok egyénieskedéssel párosult mindkét oldalon, de az Albacomp jobban jött ki a fejetlenségből. Az SKC nehezen kiharcolt előnye másodjára sem bizonyult tartósnak: Jarvis ellen – jogosan – sportszerűtlen hibát ítéltek a játékvezetők, Hollis bedobta a két büntetőt, majd Jones kosarával újra döntetlen állt a táblán. Sőt, az első félidő hajrájában átvették a vezetést a fehérváriak.

A fordulás után háromszor és növelhette volna minimális előnyét az Albacomp, de egyik akciót sem sikerült kosárral befejezniük. Az első félidőben láthatatlan embert játszó Hanga viszont elkapta a fonalat, neki köszönhetően ekkor már Dzunics Braniszlav gárdája irányította a játékot. Mindez a harmadik negyed végén egy 11-2-es fehérvári rohamban is megmutatkozott, amelynek alapja Hollis szerencsés triplája és Keller két visszatett labdája volt.

Az utolsó negyedben tartotta előnyét az Albacomp, kapaszkodott a Sopron, majd öt perccel a vége előtt az addig is pattanásig feszült indulatok elszabadulni látszottak. A labdát felhozó Kelleynek Crocker kétszer is odaszúrt, amit nem fújtak le bírók, a soproni irányító visszaütését viszont igen. A támadófaultot követő akcióból Simon hármast dobott, amivel ismét tíz pontra nőtt az Albacomp vezetése. Innen már nem volt visszaút az SKC számára – a második elődöntőt az Albacomp nyerte, ezáltal a székesfehérvári csapat lesz az Olaj KK ellenfele a hétfőn 18 órakor kezdődő fináléban.

Dzunics Braniszlav: - A második félidőben összeállt a védekezésünk, és támadásban is megfelelő sebességgel tudtunk játszani, ennek köszönhetően nyertünk.

Meszlényi Róbert: - Nem volt bennünk több. Sokáig jól tartottuk magunkat, de a nagyszünet után az Albacomp extra dobóteljesítménye és nagyszerű lepattanózása ellen nem tudtunk mit tenni.