A játék minden elemében lett ellenfele fölé nőtt a magyar csapat

Szolnoki Olaj KK - VEF Riga 96-84 (26-22, 25-17, 20-14, 25-31)

Játékvezetők: Marcin Kowalski (POL), Tomasz Trawicki (POL), Saso Petek (SLO).

SZOLNOK: Wittmann 6/6, Vojvoda 18/9, Milosevic 12, Brkic 14/12, Lóránt 19/12.
Vezetőedző: Dragan Aleksic. Edző: Andrius Jurkunas.

RIGA: Jakovics 3/3, Robinson 22/18, Timma 22/9, Zakis 8, Pasecniks 2.
Csere: Cobbs 5/3, Mejeris 10/3, Fall 7, Strelnieks 2, Berzins 3.
Vezetőedző: Nikolajs Mazurs.

Az eredmény alakulása: 2.p.: 6-0, 3.p.: 9-1, 4.p.: 12-3, 5.p.: 16-8, 6.p.: 16-12, 7.p.: 22-18, 9.p.: 24-19, 10.p.: 26-22, 11.p.: 31-22, 13.p.: 36-29, 16.p.: 44-29, 18.p.: 50-36, 20.p.: 51-39, 21.p.: 55-41, 23.p.: 60-41, 25.p.: 63-46, 28.p.: 69-50, 30.p.: 71-53, 32.p.: 79-59, 34.p.: 81-66, 36.p.: 85-70, 38.p.: 92-76, 39.p.: 94-84.

Valamennyi Európa Kupa-mérkőzés egyperces gyászszünettel kezdődött. Pénteken, a Galatasaray - Crvena zvezda EuroLiga-találkozó előtt, egy 25 éves szerb szurkolót halálra késeltek.

Keller és Jones továbbra sem lehetett a csapat segítségére, ám Strahinja Milosevic gyógykezelése olyan sikeres volt, hogy a szerb bedobó a kezdőötösben kapott helyet.

Pazarul kezdett az Olaj, hiszen Vojvoda Dávid hárompontossal nyújtotta át névjegykártyáját. A mutatványt Wittmann Krisztián is megirigyelte, majd újból Vojvoda köszönt be a messzeségből és Lóránt sem akart kimaradni a jóból. 12-3-ra vezetett a szolnoki csapat. A harmadik perc felénél pályára került Gipson, aki három edzéssel a háta mögött készült a bevetésre. Huszonöt másodperccel később már az ő neve is felkerült a pontszerzők közé. Az Olaj rendkívül összeszedetten, koncentráltan játszott, ugyanezt a legnagyobb jóindulattal sem lehetett állítani a vendégekről. Berzins például gyakorlatilag homályt dobott büntetőből. Hogy a negyed végére mégsem tett szert megnyugtató előnyre a csapat, az amiatt következhetett be, hogy a lettek elsősorban Timma révén apró kosarakkal meccsben tartották magukat. Az első tíz percet Sinovec duplája zárta le, 26-22-re vezettünk.

A második negyedet sem kezdtük rosszul, hiszen Brkic rámolt be hamar öt pontot, egyedül azért ráncolódhatott a homlokunk, hogy Sinovec már a harmadik személyi hibáját szedte össze. A támadójátékunk továbbra sem volt rossz, a védekezést pedig saját magunk számára könnyítettük meg a szerzett labdákkal és a lettek elől elhappolt átadásokkal. Gipson az összeszokatlanság miatt inkább egyéni akciókra vállalkozott, ám ezeket jó százalékkal értékesítette. A negyed közepére már tíz pont fölött volt a különbség. Ez azért volt fontos, hiszen három hete 71-61 arányú vereséget szenvedtünk Rigában, a továbbjutás életben tartása érdekében az egymás elleni eredmény is fontos lehetett. Biztosan tartottuk az előnyt, a nagyszünetre 51-39-cel mehettek öltözőbe a csapatok.

Várható volt, hogy azt a fajta támadási hatékonyságot, amit az első félidőben bemutatott a szolnoki csapat, az egész mérkőzésen aligha tudja fenntartani. Jöttek is a rossz dobások, az eladott labdák, ám mindkettő az elviselhetőség határán belül maradt. A harci szellem azonban jottányival sem lett kevesebb. Brkic két gyors triplával tette jóvá korábbi védekezésbeli határozatlanságait, Vojvoda védekezésben is varázsolt. Ezenközben a lettek továbbra sem találták a játék ritmusát, elsősorban azért, mert az Olaj ezt alig-alig engedte meg. A lélektanilag nagyon fontos húszpontos határt többször is megközelítette, de átlépni nem tudta a csapat, ennek ellenére biztosan vezetett. A harmadik negyed végén 71-53 állt az eredményjelző táblán. Az addig látottak alapján a hatalmasnál is nagyobb meglepetésnek kellett volna történnie ahhoz, hogy gyökeresen megváltozzon a játék képe.

A negyedik negyedre magára talált a Riga, játékosai egyre hatékonyabban használták ki a szolnoki védekezés megingásait. Ugyanakkor Lóránt Péter a lehető legjobbkor szerzett fontos pontokat, adott gólpasszt. A győzelem egy másodpercig sem forgott veszélyben, az egymás elleni eredmény alapköve, a tízpontos differencia viszont éppen a legrosszabbkor állt vissza. Egyre több rigai triplakísérlet érkezett a szolnoki gyűrűre, 94-84-nél a vendégek elérték a meccsnullt. Ám Milosevic mindkét büntetőjét bedobta, a lettek nem tudtak a visszatámadásból kosarat szerezni, viszont cserébe mi adtuk el a labdát. Strahinja Milosevic most a másik gyűrű alatt volt határozott, az utolsó pillanatban a palánkra kente a labdát, így megmaradt a tíz pontnál nagyobb különbség. A végeredmény 96-84.

Így megmaradt az Olaj matematikai esélye a továbbjutásra.

Forrás: Új Néplap - Gutai István
Olaj-siker a Boszporusz partján 2014. 12. 17.