Idegenbeli győzelemmel kezdett a válogatott Portugáliában

2014. 08. 12.

A legtöbb dobott pont Vojvoda Dávid, a legmagasabb teljesítményindex Keller Ákos nevéhez fűződik
Három éve is ugyanabban a selejtezőcsoportban szerepelt a portugál és a magyar válogatott. Akkor egyik mérkőzésben sem volt köszönet, a luzitánok mindkétszer legyőztek minket. Portugál oldalról két játékos és a szövetségi kapitány, tőlünk Vojvoda Dávid és Keller Ákos maradt meg hírmondónak.

Ha létezett is portugál átok, az vasárnap éjszaka a gyönyörű óceánparti kisvárosban, Sinesben szertefoszlott. Az első félidőben ficánkolt a magyar csapat, amely esélyt sem adott a hazaiaknak, az Eb selejtezők E-csoportjának első fordulójában.

Európa-bajnoki selejtező, E-csoport, 1. forduló

Portugália - Magyarország 38-58 (10-23,10-18,8-6,10-11)

Sines, 1200 néző.
Játékvezetők: Vicente Bulto (ESP), Tolga Sahin (ITA), Mathieu Bayot (BEL).
PORTUGÁLIA: Fernandes 2, Balseiro 4, Silva, Hallman 8, Fonseca 4.
Csere: Soares 4, Lima 12/12, Pinto 4, Quieroz, Guerreiro. Szövetségi kapitány: Mário Palma.
MAGYARORSZÁG: THOMAS 2, Wittmann 7/3, VOJVODA 20/9, Tóth N. 4, KELLER 15.
Csere: Tóth Á. 2, Ruják 2, Dénes 3/3, Ferencz 3/3, Csorvási M. Szövetségi kapitány: Stojan Ivkovic. Edző: Pór Péter.

Remekül kezdett a magyar csapat, a csapatkapitány Vojvoda Dávid három triplát is bepörkölt az első negyedben. A válogatott csapatkapitánya a meccs legeredményesebb játékosa lett. De igencsak iparkodott klubtársa, Keller Ákos is, aki öt perc alatt világossá tette, hogy ki az úr a palánkok alatt. Ennyi időre volt szüksége, hogy az óceánparti melegben kiosszon két igencsak demoralizáló sapkát a portugál középjátékosoknak. Végül masszív dupla-duplával - 15 pont, 13 lepattanó - zárta a meccset, ezzel pedig a legjobb teljesítményindexet hozta össze.

- Szeretnék gratulálni a csapatunknak - mondta a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón a Szolnoki Olaj centere. - Védekezésben nagyon jó teljesítményt nyújtottunk és mindent beleadtunk a pályán. Hosszú idő után most kezdtünk először győzelemmel Eb-selejtezőt, nagyon büszke vagyok rá.

A nagyszünetben 41-20-ra vezetett a magyar csapat. A folytatásban a támadójáték már nem volt elég hatékony, de a védelmi vonalaink megingathatatlannak tűntek. A második félidőben jelentősen visszaesett a színvonal: a harmadik tíz perc például 8-6-os részeredményt hozott. A magas szintű védekezésre fordított energia miatt támadásban már nem nagyon maradt erő. A válogatott három szolnoki tagja, a Keller-Vojvoda-Wittmann trió több pontot szerzett, mint a portugál válogatott összesen.

- Új és fiatal csapatunk van, nemzetközi szinten tapasztalatlan játékosokkal - értékelt Stojan Ivkovic, a válogatott szövetségi kapitánya, aki a győzelmet a június végén, 48 éves korában elhunyt Polster Péter emlékének ajánlotta. Az egykori kiváló zalaegerszegi center a válogatott masszőre volt. - Ezért minden győzelem nagyon fontos számunkra. Minden játékelemben nagyon jók voltunk.

Idegenben húsz ponttal nyerni bármelyik csapat ellen komoly eredmény. Ilyen kevés ponton tartani a hazaiakat pedig különösképpen az. Csak az összehasonlítás kedvéért: a Szolnoki Olaj legénysége a 2007-es Magyar Kupa elődöntőjében 59-39-re verte az Albacompot.

A csoport másik mérkőzésén Grúzia 73-62-re verte Csehországot, holnap a kecskeméti Messzi István Sportcsarnokban a grúzokat fogadja a magyar csapat. A 18 órakor kezdődő mérkőzést a DigiSport 1 élőben közvetíti.

Óriási meglepetések az első fordulóban

A magyar válogatott portugálok elleni győzelme, annak aránya kiváltképpen kellemes meglepetés számunkra. De a többi csoportban is születtek váratlan eredmények. Az eddig sehol sem jegyzett Izland 83-70-re legyőzte Nagy-Britanniát, a B-csoportban Bulgária-Hollandia 53-62. Az ex-szolnoki Hristo Nikolov pont nélkül zárt. Lengyelország ha csak egyetlen ponttal is, de legyőzte Németországot 68-67-re. A játéknap szenzációját azonban a svájci válogatott szolgáltatta, amely 79-77 arányban legyőzte Oroszországot. Tekintve, hogy a G-csoport harmadik tagja az olasz válogatott, a szbornaja igencsak távol került a továbbjutástól.

Forrás: Új Néplap - Gutai István
Izzott a csarnok a Ligetben 2015. 08. 11.
Csupán egy meccset vívtak a felek 2015. 08. 04.