Európa-bajnoki selejtező, E-csoport, 4. forduló

Magyarország - Portugália 65-52 (16-15 14-17 23-10 12-10)

Játékvezetők: Igor Dragojevic (MNE), Gentian Cici (ALB), Torkild Rodsand (NOR).
MAGYARORSZÁG: WITTMANN 16/3, THOMAS 12/3, Vojvoda 7, Tóth N. 4, KELLER 14.
Csere: Ferencz, Supola 2, Tóth Á. 3, Ruják, Eilingsfeld 3/3, Csorvási 4. Szövetségi kapitány: Stojan Ivkovic. Edző: Pór Péter.
PORTUGÁLIA: Da Silva, Fernandes 9/3, Lima 2, HALLMANN 15/9, Fonseca 7.
Csere: Pinto 5/3, Queiroz 2, Soares 3/3, Ferreirinho, Guerreiro 5/3, Balseiro 4. Szövetségi kapitány: Mario Palma.
Az eredmény alakulása: 2.p.: 0-5, 4.p.: 7-5, 9.p.: 10-10, 14.p.: 18-21, 16.p.: 22-25, 17.p.: 27-25, 23.p.: 38-37, 27.p.: 48-39, 30.p.: 53-42, 34.p.: 63-42, 37.p.: 63-48.

A csoportmeccsek első fordulójában csapatunk 20 ponttal nyert a portugálok otthonában, a mieink egyik legjobbja Keller Ákos volt. Az Olaj centere dupla-duplát ért el azon meccsen. - Nem az a lényeg, ki hány pontot dob, hanem az, hogy jól játszunk és győzzön a csapat - mondta a mérkőzés előtt Ákos. - Nem szabad, hogy elaltasson bennünket a portugálok elleni idegenbeli siker. Meg kell fognunk a dobóikat, a palánkok alatti területeket pedig ellenőrzésünk alatt kell tartanunk. Fegyelmezetten, koncentráltan kell továbbra is játszanunk, csak így marad meg az esélyünk a továbbjutásra.

A nyáron az Olaj soraiba igazolt Wittmann Krisztián kihagyott triplájára Fernandes, a Benfica játékosa tiszteletet parancsoló távolival válaszolt. Ám annak ellenére, hogy a Benfica-név jobban cseng Európában, a halovány kezdés után mi mosolyoghattunk, hiszen 0-5 után már 7-5 volt az állás. Keller Ákos és Tóth Ádám nagyon hamar beszedett két-két személyi hibát, így az eddig kevesebb szerepet kapó Csorvási Milán szállt be. Tíz perc után 16-15 volt ide. Az előny szép volt, csak megnyugtató nem.

A második negyed soproni-szolnoki kooprodukció során Thomas feladta a labdát, Keller pedig bezúzta. Ám az öröm sem tartott soká, hiszen az Olaj-centere hamar beszedte harmadik személyi hibáját. Valamennyit támadóként szerezte meg, azaz ez egyfajta világcsúcs lett. A félidő 30-32 volt, vagyis kezdhettük rágni a körmünket.

Ám a harmadik negyed közepén a portugálok ereje egyre fogyott, ellenben a mieink harci kedve nem lankadt. Eilingsfeld triplája után az addigi legnagyobb differenciát, 48-39-et láthattunk ez eredményjelzőn. Később, a 34. percben, a különbség 21 pontosra nőtt.

A záró felvonás már nem tartogatott izgalmakat, ugyanis a portugál lufiból kihúztuk a dugót, a derék luzitánok ereje elfogyott, egyre több volt a "homály" részükről, miközben a magyar csapat a tőle elvárható maximumot hozta. A nemzeti csapatunk pedig 65-52-re nyert.

Azaz megőrizte esélyét az első, vagy a hat legjobb csoportmásodik közé jutásra, így az Európa-bajnoki indulás esélyére. A csoport másik mérkőzésen Csehország 86-67-re legyőzte Grúziát. Vasárnap Tbilisziben 17 órakor játszik a magyar válogatott, majd jövő szerdán (17:45 óra) Szolnokon, a Tiszaligeti Sportcsarnokban fejezi be selejtező-sorozatát.

Ivkovic büszke a fiaira, indulhat a matekóra. - Az első félidőben fault problémákkal küszködtünk - mondta Ivkovic kapitány, a portugálok pedig jól játszottak. Szerencsére a szünet után már azt játszottuk, amit megbeszéltünk. Büszke vagyok a fiúkra!

Miután a csehek magabiztosan, 21 ponttal verték a grúz válogatottat, így tovább nőtt a magyar válogatott esélye. A kijutáshoz "csak" az kell, hogy minimális vereséggel megússzuk Tbilisziben, ám ha nyer a csapat Grúziában, akkor gyakorlatilag Eb-résztvevő. Ha nem sikerül nyerni a grúz fővárosban, akkor a jövő szerdai, szolnoki mérkőzésen legalább négy ponttal kell legyőzni a cseheket.

Forrás: Új Néplap - Gutai István, Varga Csaba
Izzott a csarnok a Ligetben 2015. 08. 11.
Csupán egy meccset vívtak a felek 2015. 08. 04.