Magyar bravúr a grúzok ellen

2014. 08. 14.

Pokoli izgalmak után egylabdás meccsen nyertünk
Végig kiegyenlített, változatos mérkőzésen csapatunk egy ponttal legyőzte a grúz válogatottat a kecskeméti sportcsarnokban, és ezzel megszerezte második győzelmét az Eb-selejtezők E-csoportjában.

Európa-bajnoki selejtező, E-csoport, 2. forduló

Magyarország - Grúzia 74-73 (19-18, 18-18, 17-19, 20-18)

Kecskemét, 1500 néző.
Játékvezetők: Zoran Sutulovic (MNE), Janusz Calik (POL), Boris Gabara (SVK).
MAGYARORSZÁG: WITTMANN 15/9, THOMAS 14, VOJVODA 20/3, TÓTH N. 12/12, Keller.
Csere: Tóth A 3, Ruják, FERENCZ 9/9, Dénes G. 1, Csorvási. Szövetségi kapitány: Stojan Ivkovic. Edző: Pór Péter.
GRÚZIA: Tsintsadze 6, Patsatsia 2, SANIKIDZE 12/3, SHENGELIA 18/3, PACHULIA 19.
Csere: Phkakadze, Sanadze 5/3, Burjanadze 9/9, Lezhava 2. Szövetségi kapitány: Igor Kokoskov.
Az eredmény alakulása: 5.p.: 14-8, 8.p.: 17-15, 14.p.: 23-31, 18.p.: 33-36, 24.p.: 43-43, 28.p.: 50-54, 34.p.: 62-64, 38.p.: 69-70.

Mindhárom szolnoki játékos a kezdőötösben kapott helyet, egy-egy kihagyott támadás után Tóth Norbert szerezte a mérkőzés első kosarát a messzeségből. Wittmann, újra Tóth és Vojvoda is betalált kintről, miközben a vendégek erőszakos centereikre építettek a mérkőzés elején, 12-8. Mivel a grúzok nagyon jól védték a palánk alatti területet, így a távoli-, és középtávoli dobások jelentették a magyar pontesélyt. Keller Ákos azon túl, hogy kiutalta a tőle már megszokott sapkát az ellenfélnek, önkéntes munkát is vállalt. Történt ugyanis, hogy a palánk alját szegélyező szivacs levált. Mivel létra és karbantartó nem volt a közelben, a szolnoki center a nyakába vette Bozóki Ferencet, a válogatott gyúróját, aki visszaragasztotta a védőréteget. 19-18-as magyar előnnyel ért véget az első negyed.

A második tíz perc első kosarát a grúzok szerezték, így a mérkőzés folyamán először vezettek is. A távoli dobásainkat is levédekezték, ráadásul betörésből szinte lehetetlen volt megközelíteni a támadópalánkot. Az addig a kispadon jegelt Burjanadze tripláival tíz pontnál is nagyobb előnyre tett szert a vendégcsapat. 23-34. Két szerzett labdából, valamint Wittmann triplájával eltüntettük a különbséget, a felzárkózásra viszont árnyékot vetett, hogy Kellerre már a harmadik hibát fújták. Wittmann Krisztián megszerezte tizenharmadik pontját, így a nagyszünetben is nálunk volt az előny, 37-36.

Grúz duplára magyar tripla - így kezdődött a második félidő, de az előny nem tartott sokáig, hiszen három alapvonali befutást is elnéztünk, fordítottak a vendégek. Feljöttünk 47-47-re, ám ekkor Stojan Ivkovic technikai hibát kapott. Ezúttal talán valóban eltúlzott volt a játékvezetői reakció. 47-54-re megléptek a vendégek, de Vojvoda sokadszorra is megrázta magát, Thomas tempójával pedig kiegyenlítettünk.

A negyedik negyed elején öt ponttal vezettünk. Sanikidze azonban számunkra a legrosszabbkor tért magához és szerzett gyorsan hét pontot, ezzel fordított Grúzia. Száz másodperc volt hátra és néggyel vezettek a vendégek. Ferenc Csaba vágott be egy életmentő triplát, a körmendi bedobónak annyira megtetszett saját mutatványa, hogy meg is ismételte. Thomas duplájával 74-71-re vezettünk. Tizenhat másodperccel a vége előtt két büntetőt dobtak a grúzok, egyik sem ért célba. Ivkovic időt kért, ám a megrajzolt figurát nem tudta kijátszani a csapat, mert Thomas nem tudta bedobni öt másodperc alatt a labdát. Azaz a győzelemért támadhattak a grúzok. Be is került a labda a magyar palánk alá, ám hiába vártak újabb könnyed szívvel megítélt személyi hibát a vendégek. A dobás kimaradt, az esélytelenebbnek tartott Magyarország pedig 74-73-ra legyőzte Grúziát!

Nem esélytelen csapatunk a továbbjutásra

A magyar válogatott legközelebb vasárnap Csehországban lép pályára, amely tegnap 89-53-ra verte Portugáliát. Tehát továbbra is nyílt a továbbjutás kérdése, ami minden bizonnyal a mi csapatunk, a csehek és a grúzok között fog eldőlni. Úgy tűnik ugyanis, hogy a mostani portugál együttes jóval gyengébb, mint a három évvel ezelőtti, amely akkor oda-vissza verte válogatottunkat. Persze a folytatás nem ígérkezik könnyűnek Vojvoda Dávidék számára, de látva szervezettségüket, küzdőszellemüket és hozzáállásukat, bármi megtörténhet a folytatásban. Maradjunk annyiban, hogy nem esélytelen válogatottunk a továbbjutásra.

Forrás: Új Néplap - Gutai István, Varga Csaba
Izzott a csarnok a Ligetben 2015. 08. 11.
Csupán egy meccset vívtak a felek 2015. 08. 04.