Iszonyú kezdés + peches végjáték = bosszantó, de vállalható vereség
Európa Kupa, Csoportkör - 1. forduló

PAOK Thessaloniki - Szolnoki Olaj KK 72-69 (24-12, 13-20, 17-20, 18-17)

Thessaloniki - PAOK Sports Arena, 1000 néző.
Játékvezetők: Miguel Perez Perez (ESP), Carmelo Paternico (ITA), Marek Cmikiewicz (POL).

PAOK: Duvnjak 17/9, Tepic 16/12, Vasileiadis 9/3, Margaritis 3, Balaban 7.
Csere: Markovic 6, Kakaroudis 2, Hatcher 6, Dedas 3/3, Liapis 3/3.
Edző: Soulis Markopoulos.

SZOLNOK: Green 4, Vojvoda 16/6, Milosevic 4, Gregory 5, Natyazhko 15/3.
Csere: Craft 11/6, Keller 2, Borisov 9/3, Wittmann 3/3.
Vezetőedző: Dragan Aleksic. Edző: Andrius Jurkunas.

Az eredmény alakulása: 3.p.: 11-0, 5.p.: 13-4, 8.p.: 21-4, 10.p.: 24-12, 11.p.: 24-17, 13.p.: 30-17, 15.p.: 34-21, 19.p.: 34-32, 20.p.: 37-32, 22.p.: 42-32, 23.p.: 42-39, 26.p.: 45-46, 27.p.: 50-50, 29.p.: 52-52, 30.p.: 54-52, 32.p.: 54-57, 33.p.: 59-57, 34.p.: 62-62, 36.p.: 66-62, 39.p.: 66-67.
Kipontozódott: Craft (40.p.)

Rendkívül visszafogott érdeklődés mellett kezdődött a meccs, a 8500 férőhelyes PAOK Aréna még negyedházzal sem üzemelt a feldobáskor. Egy-egy kimaradt támadás után két görög hárompontos, majd Duvnjak két büntetője után Tepic is bevert egy triplát, így 11-0-val kezdtek a hazaiak. Natyazhko négy perc húsz másodperc elteltével szerezte az első szolnoki pontokat. Milosevic kapart össze egy támadólepattanót és egyből gólra is váltotta, kezdtünk életjeleket adni magunkról. De kosárra kosár volt a válasz, így nem csökkent a tíz pont környéki különbség. Az ex-szegedi Balaban zsákolt egyet, a védekezésünk bizony sok kívánnivalót hagyott maga után ekkor. Markovic büntetőivel már 21-4 volt az állás. Tepic újabb triplájával pedig egyenesen aggasztó lett a helyzet, de a negyed végéből kihoztuk a maximumot. Tíz perc után, 24-12-nél sokkal jobban nézett ki az eredményjelző, mint másfél perccel korábban.

Öt pontot szereztünk zsinórban a második negyed elején, benéztünk tíz alá, de ez az állapot sem tartott sokáig. A PAOK ugyan nem elitcsapat, de annál sokkal jobb, semmint hogy az ellenfél eladott labdáiból adódó lehetőségeit ne használja ki. Márpedig ki nem kényszerített hiba bőven volt nálunk. Nem tartottunk még a mérkőzés felénél sem, már tizenegy eladott labdánál jártunk. Ennyi egy egész Európa Kupa-meccsre elég. Viszont így is csak tíz pont volt a hátrány, azaz egyáltalán nem tűnt lehetetlennek a küldetés. Dragan Aleksic védekezésváltást rendelt el és a zóna láthatóan megfogta a görögöket. Már voltak szerzett labdáink, ezekkel pedig rendezetlen védelem ellen tudtunk támadni. Vojvoda is egy ilyen után szerezte első pontjait, majd a félpályánál zsákmányolt labdát vitte végig, a ziccert bedobta csakúgy, mint a pluszbüntetőt. 34-31-re jöttünk föl, az első percben voltunk legutóbb ilyen közel a feketékhez. A negyed utolsó másfél percében csak a görögök szereztek pontokat, Vojvoda zicceréről némi videóbírózás után állapították meg, hogy időn túl esett. Valóban. Egyetlen tizedmásodperccel korábban pörgött le az óra. A 37-32-es félidei állásra egy rossz szavunk sem lehetett a sárgödörbe ragadt kezdés után.

Vasileiadis triplájával újra nyílt az olló. 42-32, majd Borisov büntetőkből megszerezte első pontjait, utána akcióból - ráadásul távolról - is eredményes volt. Keller jó centerezése után ismét mínusz három ponton álltunk. És persze Duvnjak ekkor dobott újabb trojkát. Craft leforgás után bejutott a gyűrű alá és máris rátettük a PAOK nyakára a kést. Sőt, az amerikai bökött is a képzeletbeli eszközzel, az ő triplájával vezettünk először. 45-46. Ne feledjük, tizennyolc pontos hátrányból történt mindez. Azonnal időt is kértek a görögök. Natyazhko középtávolijával született meg a meccs századik pontja, 50-50. Egy eladott labda után Milosevic utolsó emberként szabálytalankodott, a sportszerűtlen hiba után Tepic mindkét büntetőjét kihagyta és az utána következő PAOK-támadásból sem kaptunk pontot. Két másodpercen belül Natyazhko, Milosevic és Gregory szerezhetett volna pontot a gyűrű alól, egyiküknek sem sikerült, a negyedik lepattanó a görögöké lett, amiből indultak is. 52-50. A kétpontos különbség megmaradt a negyed végére is.

54-54-ről kezdődött az utolsó tíz perc. Előbb egyenlítettünk, majd Gregory megoldotta a 2+1-et is, az addigi legnagyobb előnyünk volt 54-57-nél. Ám a plusz három gyorsan mínusz kettővé alakult. 64-64-ről indult az utolsó öt perc. Egy perccel később már 66-62 volt oda. Újabb hatvan másodperc pörgött le és Borisov büntetőivel újra csak kettő volt a hátrány. Vojvoda viszont már egyetlen egységre hozta a csapatot. Két és fél perccel a vége előtt a vezetésért támadhattunk, de odalett a lehetőségünk. Viszont a görögöké is. Natyazhko egyenlített, újabb jó büntetője pedig már Olaj-előnyt jelentett. Másfél perc volt ekkor hátra. A PAOK triplakísérlete kimaradt. Megnyugtathattuk volna magunkat, de Vojvoda már a támadóidő lejárta után dobott duplát, amit videóbírózás után érvénytelenítettek. Utolsó perc: 66-67, ide! Vasileiadis mindkét büntetője jó. 32 másodperc a végéig: Vojvoda rossz triplakísérlete után Craft volt szemfüles a lepattanónál, 68-69. Görög időkérés. 18 másodperc a végéig. Vasileiadis játssza el a faultot, Craft kipontozódik, a görög persze nem ront. 70-69. Szolnoki eligazítás. Vojvodánál a labda, aki fél szemmel az órát nézi, majd öt másodperccel a vége előtt elindul. Ám az egy-egyezés utáni lepörgés lépéshibába torkollik. Három és fél másodperc a végéig: Vasileiadist faultoljuk, hátha kihagyja a büntetőt. De nem teszi meg azt a szívességet, hogy rontson. 72-69. Tripla kell a hosszabbításhoz, de az utolsó dobás pontatlan. Nyer a PAOK.

A vereség azért több mint bosszantó, mert a pocsék kezdés és a 21 (!) eladott labda ellenére is volt nyerési esélyünk. És a többi csoportriválist ismerve éppen Szalonikiben volt a legtöbb esély az idegenbeli sikerre.

Soulis Markopoulos: Képzett játékosai vannak a Szolnoknak, és elég mély a rotációja. Játékosaim remekül reagáltak a játékhelyzetekre és nagyszerű győzelmet arattak. Borzasztóan kiegyenlített lesz a csoport. Sok lepattanót szerzett a Szolnok, ez nagy előnyük volt, de most ezt is elbírtuk harcosságunknak köszönhetően.

Dragan Aleksic: Jó meccset játszott a PAOK, jár nekik a gratuláció a győzelemhez. Gyengén kezdtük a meccset, de megmutatta a csapat a karakterét, mert visszakapaszkodtunk és volt esélyünk nyerni is. Ám összességében sajnos ez az egyetlen pozitívuma a mérkőzésnek.