Első alkalommal diadalmaskodott a szolnoki csapat a EuroCup idei sorozatában
Európa Kupa, Csoportkör - 5. forduló

Szolnoki Olaj KK - Avtodor Saratov 83-79 (18-15, 26-21, 19-21, 20-22)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1050 néző.
Játékvezetők: Miguel Angel Perez Niz (ESP), Saverio Lanzarini (ITA), Torkild Rodsand (NOR).

SZOLNOK: Craft 2, Vojvoda 22/9, Borisov 9/3, Milosevic 17/3, Keller 8.
Csere: Wittmann 3/3, Natyazhko 13, Kovács 5/3, Gregory 4.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

SARATOV: Lukashov 16/9, Rusetskiy 2, Brooks 10, Peterson 14/3, Zabelin 10/3.
Csere: Chappell 16/3, Nesterov 10/6, Makiev 1, Bekkiev.
Vezetőedző: Brad Howard Greenberg. Edző: Alexey Vasilyev.

Az eredmény alakulása: 1.p.: 2-0, 3.p.: 2-3, 4.p.: 7-5, 6.p.: 11-7, 7.p.: 14-10, 9.p.: 18-12, 11.p.: 21-15, 15.p.: 25-20, 16.p.: 32-26, 18.p.: 38-29, 19.p.: 42-31, 20.p.: 44-36, 22.p.: 48-40, 24.p.: 50-42, 25.p.: 50-50, 27.p.: 59-52, 29.p.: 61-57, 32.p.: 66-57, 35.p.: 70-64, 37.p.: 77-67, 38.p.: 77-76, 39.p.: 78-78.

Háromszor is támadhatott egymás után az Olaj mindjárt a meccs elején és Vojvoda meg is szerezte a vezetést. Erre jött ugyan egy Lukashov-tripla, de újfent nálunk volt az előny. Viszont a 4-3-as vezetésünkre halvány - de tényleg nagyon halovány - árnyékot vetett, hogy három eladott labdánk volt ekkor. Keller faulttal együtt zúzta a gyűrűbe a labdát és bár a bónuszbüntető kimaradt, így is 11-7 volt ide. Az oroszok a letámadást és a zónát keverték, majd pillanatok alatt váltottak emberfogásra, de láthatóan ez a húzás sem lepte meg a szolnoki játékosokat. Az első negyed második felében bemutatkozott az Olaj új magyar igazolása, Kovács Péter, aki azon nyomban egy triplával nyomatékosította is, hogy komolyak a szándékai. Natyazhko második duplája után 18-12-nél a Saratov amerikai edzője időt is kért, ám forradalmi változást ez sem hozott. Az Olaj kézben tartotta a mérkőzést, ez az eddig látott EuroCup-meccsekhez képest jelentős és rendkívül pozitív változás volt. Miként az is, hogy az egész mezőny leghatékonyabb támadóegységét - hiszen ne feledjük, az Avtodor átlagban 94 pontot dob meccsenként - tizenöt ponton tartotta a magyar csapat tíz perc után.

Natyazhko 2+1-es kombinációval duplázta meg az első negyedből áthozott hárompontos előnyt, bosszúságra csak az adhatott okot, hogy a szolnoki VW, azaz Vojvoda és Wittmann is két-két faultnál járt a negyed elején. Keller ismét bemutatott egy zsákolást a zúzósabb fajtából, erre még Peterson válaszolt ugyan, de ekkor elkezdődött a Voja-show. A csapatkapitány zsinórban dobott öt pontot, majd Gregoryval hozott össze egy alley up-ot. Három perc volt hátra a félidőből, 36-29-re vezettünk. 1:40-nel a vége előtt azért támadtunk, hogy tízen túliak társasága legyünk és ezt Borisov középtávolijával sikerült is elérni. Brooks tett vissza egy támadólepattanót, ezzel 44-36 lett a félidő.

Alighanem ez volt az Olaj legjobb félideje ebben az EuroCup-sorozatban. A dobásbiztonságunk régen látott magasságokba ért, és végre az eladott labdáinkat is sikerült az elviselhető, kezelhető szinten tartani.

Borisov sportszerűtlen hibát érően állította meg Chappellt, ebből végül négy pontot szerzett az Avtodor, 46-40-re zárkózott. Az első félidő irama jottányit sem csökkent, Milosevic viszont megkapta harmadik személyi hibáját is, miután dobás közben akadályozta Chappellt, aki 50-47-re hozta fel csapatát. Peterson számunkra a legrosszabbkor szerzett három pontot, 50-50-nél Pór Péter tartott osztályfőnöki órát. Nem biztos, hogy ez volt felrajzolva a táblára, de Vojvoda úgy kilenc és fél méterről vert be egy trojkát. És ez újabb lökést adott, 57-51-re sikerült meglépni. 61-57-tel mentünk neki a negyed utolsó percének, Natyazhko dobott egy duplát, szedett egy védőpattanót, Kovács szerelt egy nagyot, hat ponttal vezettünk!

A negyedik negyed sokáig a brusztról szólt, de Milosevic kiváló pillanatban vágott be egy triplát, 66-57! Ám még rengeteg idő volt hátra. Nesterov is triplázott, 66-62-re módosítva ezzel az állást. Brooks kevés híján ölre ment Borisovval, a mentálisan labilis amerikait az edzője végül lecserélte, mielőtt nagyobb galibát okozna, esetleg kárt tenne valakiben, vagy valamiben. Borisov triplája és Milosevic duplája után megint tíz pont fölötti volt az Olaj-előny. 75-64 és már csak négy perc volt hátra. Hárommal a vége előtt 76-67-nél Vojvoda állt a büntetővonalra. Csak egy ment be, de másik megközelítésben egy bement! Erre kaptunk egy triplát, rázós hajrát vetített előre az oroszok méginkább agresszívvé váló védekezése. 77-70-nél jött a szolnoki időkérés, de utána két hárompontost is dobtak a vendégek. És 1:40 még mindig hátra volt! Milosevic egy büntetőt bedobott, 1:15 a hátralévő idő. Chappell is dobhatott kettőt, kiegyenlített. 78-78-nál kezdődött az utolsó perc és - ki más! - Vojvoda Dávid hintett egy hármast. 81-79-nél Milosevicet faultolták le, de már csak tíz másodperc volt hátra. Mindkettő bement. Természetesen időt kért a Saratov, de Lukasov dobása lejött. Nyert az Olaj!

Nem kis izgalmak után, de nagyon megérdemelten. Nagyot küzdve, néha küszködve, de óriási energiákat megmozgatva szerezte meg első győzelmét az idei EuroCup-sorozatban.

Pór Péter: Amióta átvettem a csapatot, ez volt az első meccs, hogy azt is játszotta, amit én képviselek: a védekezés mindennél fontosabb volt. Nagybetűs csapatként küzdöttek a fiúk, jó egyéni teljesítményekkel. Az első félidőben a mi akaratunk érvényesült, a hajrában viszont akadtak megingásaink. Ám a végén higgadtak tudtunk maradni, s nagyon örülök, hogy csapatunk az erős orosz együttes ellen talpra állította közönségünket.

Brad Greenberg: Kemény, jó színvonalú összecsapás volt. A Szolnok pontosan dobott, kétszer ugyan visszakapaszkodtunk egyenlőre, de a hazaiak három kiváló egyéni teljesítménnyel kiharcolták a győzelmet, amit meg is érdemeltek. Ugyan három kulcsemberünk hiányzott, de ez nem lehet kifogás.