A magyar bajnok legyőzte az olasz bajnokot!

2016. 01. 05.

Pór Péter: - Fegyelmezett játékkal óriási skalpot szereztek a fiúk...
Európa Kupa, 2. csoportkör - 1. forduló

Szolnoki Olaj KK - Dinamo Banco di Sardegna Sassari 86-75 (23-8, 18-22, 20-24, 25-21)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1550 néző.
Játékvezetők: Renaud Geller (BEL), Igor Mitrovski (MKD), Sergey Zashchuk (UKR).

SZOLNOK: Burrell 15/9, Vojvoda 20, Kovács P. 5/3, Milosevic 19/6, Keller 4.
Csere: Gregory 7, Borisov 3/3, Wittmann 11/3, Lypovyy 2.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

SASSARI: Logan 7/3, Haynes 18/6, Formenti 12/12, Petway 2, Varnado 10.
Csere: Alexander, Eyenga 23, Saccetti 3, Stipcevic, Devecchi.
Edző: Marco Calvani.

Az eredmény alakulása: 2.p.: 4-0, 3.p.: 4-2, 5.p.: 11-5, 6.p: 11-8, 9.p.: 23-8, 12.p.: 25-12, 14.p.: 29-14, 16.p.: 29-20, 18.p.: 37-22, 20.p.: 41-28, 23.p.: 46-32, 25.p.: 46-41, 27.p.: 52-41, 28.p.: 56-43, 29.p.: 61-50, 31.p.: 61-55, 32.p.: 64-57, 34.p.: 67-57, 36.p.: 74-67, 38.p.: 78-67, 40.p.: 86-72.

Jól kezdett az Olaj, 8-5-nél már időt is kért Calvani mester. Ám nem hatott a figyelemfelkeltés. Stanley Burrell két gólpassz után megszerezte első szolnoki pontjait, mindjárt hármat, ám nagyon gyorsan megkapta második faultját is. Az egyik edzésen Wittmann Krisztián összefejelt Dino Gregoryval, ezért az irányító a nyolcvanas évek svéd teniszlegendájára, Björn Borgra hajazó fejpántban játszott. A fejkötéstől függetlenül ment át a szárd védelmi vonalakon és alakította ki az addigi legnagyobb különbséget. 15-8. Strahinja Milosevic akciója után viszont már a Tíz! Tíz! Tíz! rigmust skandálhatta a szolnoki publikum, ám még erre is rá tudott tenni egy lapáttal a csapat és 23-8-ra nyerte az első negyedet.

A második tíz percben is tartotta 10-15 pont közötti előnyét az Olaj, Pór Péter időt kért. A védekezésünk annak ellenére is rendben volt, hogy Eyengával nem igazán tudtunk mit kezdeni a palánkok alatt, ám a támadójátékunk megtorpant. Be is jött tíz alá a Sassari, ám 29-20-nál Kovács Péter a lehető legjobbkor hintett egy trojkát, kisvártatva Strahinja Milosevic kopírozta le csapattársa mutatványát, vagyis újra tizenöt volt közte. A triplákat rettentően, a büntetőket rémségesen dobták az olaszok - szigorúan az ő szemszögükből. A félidőre is maradt az előnyből, jóllehet Haynes az utolsó pillanatban még ziccerig vitte a labdát.

Tizenegy pontos szolnoki előnnyel indult a harmadik tíz perc, amelynek elején Keller Ákos támadásban megkapta harmadik személyi hibáját, és ugyanígy járt Strahinja Milosevic is, ám ő a belemenéssel együtt is érvényes kosarat szerzett. Ahogy azt várni lehetett, a Sassari továbbra is játékosai egyéni képességeire próbált építeni, az Olaj viszont csapatként működött. Ám ezekben a percekben inkább a szóló volt a menő, lévén a Dinamo betekerte magát tíz pont alá. Sőt, 46-41-ig jöttek föl. Előbb Oleksandr Lypovyy középtávolija tett jót a szolnoki szívritmusnak, majd Wittmann Krisztián csempészte be a labdát a gyűrűbe, ezt Dino Gregory zsákolása fejelte meg. Az már csak hab volt a tortán, hogy Strahinja Milosevic faulttal együtt dobott triplát és a büntetőt is beváltotta. Vagyis visszavertük az addigi legveszélyesebb olasz felzárkózási kísérletet. Tapadósra vették továbbra is a figurát a vendégek, Haynes bravúrkosarával megint tízen belül voltak. Viszont Milos Borisov is becsekkolt a meccsre egy trojka képében, 61-50-nel kezdhettük a negyedik negyedet.

Amelynek elején négy olasz pont jött zsinórban, Vojvoda Dávid 2+1-e kompenzálta ezt. 66-57-nél Calvani olasz edzőtől is vehemensnek mondható reklamálásban öltött testet, a jutalma pedig egy technikai lett. Stanley Burrell a távoli messzeségből is betalált, a negyed felénél tíz pont volt az Olaj-előny. Haynes viszont már nem csak hajigált, hanem bánatunkra talált is, de minden olasz kosárra volt válaszunk. 74-67-nél kipontozódott Keller Ákos, ám mielőtt az egészségesnél közelebb jöhettek volna az olaszok, Strahinja Milosevic szerzett kosarat. Másfél perc volt hátra, 78-72 volt az állás, ám Stanley Burrell egy 2+1-gyel lezárta a mérkőzést. Még Dino Gregory középtávolija került a statisztikába, majd Stanley Burrell triplája emelt a mennybe minden szolnokit. 86-75-re nyerte az év első EuroCup-meccsét az Olaj.

Amely azon túl, hogy újabb komoly sikere a szolnoki kosárlabdázásnak, a sportág egyszerű matematikai tételét bizonyította. Ha egy csapat kiváló egyéni képességű játékosok halmaza, akkor az egyének teljesítménye összeadódik. Ha azonban a csapatot alkotó sportemberek az együttműködés, a csapatként funkcionálás mellett döntenek, akkor képességeik összeszorzódnak.

Pór Péter: Nagyon fontos volt a jó kezdés. Az első öt-hat percben meg akartuk fogni az ellenfél gyors játékát, meg akartuk akadályozni, hogy felpörögjön, ez maximálisan sikerült is. Végig hátrányban tudtuk tartani az olaszokat, akkor sem engedtük, hogy belelendüljenek, amikor többször visszakapaszkodtak tízpontos különbség alá. Fegyelmezett játékkal óriási skalpot szereztek a fiúk!

Marco Calvani: Az első negyedet nagyon elrontottuk, nem volt megfelelő a hozzáállásunk, sokkal erőszakosabban, rámenősebben kellett volna játszanunk. A meccs elejétől úgy kellett volna teljesítenünk, mint az utolsó negyedben, amikor feljöttünk hatpontos hátrányig, mert akkor lehetett volna esélyünk, hogy átvegyük a meccs menetének irányítását, de balszerencsénk volt. Mégsem szeretném a balszerencsére fogni, az első negyedet senkinek sem szabad odaajándékozni.