Továbbra is nyeretlen a EuroCup-ban az Olaj
Európa Kupa, Csoportkör - 3. forduló

Szolnoki Olaj KK - Zenit St Petersburg 75-84 (14-17, 17-20, 18-26, 26-21)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1200 néző.
Játékvezetők: Radomir Vojinovic (MNE), Jurgis Laurinavicius (LTU), Murat Biricik (TUR).

SZOLNOK: Craft, Vojvoda 20/9, Borisov 22/9, Milosevic 9, Keller 4.
Csere: Green 12, Wittmann 4, Natyazhko 4/3, Gregory.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

ST PETERSBURG: Vikhrov 6, Toolson 6/3, Komissarov 3, Koshcheev 3, Pushkov.
Csere: Landry 21/3, Golovin 2, Dowdell 24/6, Valiev 4, Antipov 8/6, Karpukhin 7/3.
Edző: Vasily Karasev.

A mérkőzés alakulása: 3.p.: 7-0, 4.p: 7-2, 5.p.: 10-2, 6.p.: 11-4, 7.p.: 11-11, 8.p.: 13-13, 10.p.: 14-17, 11.p.: 18-17, 12.p.: 18-23, 13.p.: 21-28, 17.p.: 24-32, 18.p.: 29-32, 20.p.: 31-37, 21.p.: 31-42, 23.p.: 37-50, 25.p.: 39-53, 26.p.: 45-55, 28.p.: 49-59, 30.p.: 49-63, 32.p.: 54-69, 33.p.: 56-73, 36.p.: 67-73, 37.p.: 71-77, 38.p.: 71-82, 39.p.: 73-84.
Kipontozódottt: Craft (39. p.)

- Hazai pályán mindenkinek nekimegyünk! - adta ki a jelszót a Zenit elleni mérkőzés előtt Pór Péter. A majd három év után újra az Olaj vezetőedzőjévé kinevezett szakember első EuroCup-meccsére készült, jóllehet a szentpéterváriak ellen már irányította a szolnoki csapatot. A 2012-es EuroChallenge Final Four bronzmérkőzésén.

A kékek kénytelenek voltak lemondani Janis Timma játékáról, a lett válogatott erőcsatra sérülés miatt maradt le a szolnoki bevetésről. Borisov büntetőkből szerezte meg a mérkőzés első pontjait, majd triplából is pontos volt, sőt, egy ziccerrel is megfejelte addigi teljesítményét. 7-0-nál Karasev időt volt kénytelen kérni, jóllehet alig két perc telt el a meccsből. Pörgősen védekezett az Olaj, a pattogós munka eredményeként majd négy perc után szerezte első kosarát a Zenit. Landry duplájára azonban Milosevic egy kiváló 2+1-gyel felelt. 10-2. Ám innentől nem nőtt a különbség, sőt, 11-nél utol is érte ellenfelét a Szentpétervár. Toolson egyenlítő triplája után Pór Péter kérette magához játékosait. Nyolc és fél perc elteltével már a Zenit vezetett 15-13-ra. A negyed utolsó percéből sem mi jöttünk ki jobban, 17-14-re vezettek a vendégek tíz perc után.

Green duplája után újra nálunk volt az előny, 18-17, azaz jól kezdtük a második negyedet. Dowdell triplájával viszont megint az oroszok álltak jobban. 18-21. Natyazhko keze is elsült kintről, ezzel 21-23-ra lopóztunk fel, viszont Antipov azon melegében bosszút állt. Mindkét csapat támadójátéka visszaesett - avagy mindkettő védekezése jelentősen fajavult? - de az 5-7 pont környéki orosz előny állandósulni látszott. Az elsővel ellentétben a második negyed végét nem szúrtuk el, Keller zsákolása után csak három pont volt a hátrány. Végül 37-31-es vendégelőnynél köszöntött ránk a nagyszünet.

A harmadik tíz perc elején hamar tíz ponton kívülre tettek minket az oroszok, négy perc telt el a negyedből, amikor Dowdell már csapata ötvenedik pontját szerezte. Igaz, Borisov meglőtte a maga tizenhatodik pontját, ám ez sem volt elég ahhoz, hogy a Zenit nyakán lógjunk. Mivel újfent nagy tételben adtuk el a labdát, a felzárkózás esélyét saját magunktól vettük el. A harmadik negyed végére kialakult az addigi legnagyobb különbség: 49-63.

Jelentős változás nem állt be az addig látottakhoz képest a negyedik negyedben sem. Öt perc volt hátra, amikor Borisov huszonkettedik pontjával mínusz tízre jöttünk föl. Vojvoda szerzett egy duplát, Karasev pedig időt kért. Az orosz edző hangja az Uralig elért, a hangerő a szolnoki fellángolás - feltámadás? - jele lehetett. Újabb jó védekezés, újabb Voja-dupla és belátható távolságra kerültünk. 67-73. Három perc volt hátra, de a különbség nem csökkent. Az utolsó percre 73-82-vel fordultunk, Dowdell duplával fejezett be egy Zenit-támadást. Valószínűleg eldőlt. A Phoenix Suns korábbi játékosa egyetlen dobást rontott egész meccsen, kiosztott tizennégy gólpasszt, vitathatatlanul az orosz győzelem legkomolyabb letéteményese lett. Green még zsákolt egyet, de ez már nem osztott és nem szorzott, kilenc ponttal nyert a Zenit.

Pór Péter: Jól kezdtünk, de az időkérésük után összeállt a Zenit védekezése, s miután szinte faulthatárig mentek keménységben, nem jutottunk könnyű dobóhelyzetekhez. A félidőben szorosabb is lehetett volna az állás, mert több ziccert és büntetőt is kihagytunk, de aztán a második félidőben az oroszok megmutatták, hogy nagy tempó diktálása mellett is milyen pontos kosárlabdát tudnak játszani, szinte alig hibáztak. A mi védekezésünk a harmadik negyedben kezdett szétcsúszni, támadásban sem segítettük egymást eléggé, s bár küzdöttünk, nem tudtunk hozzájuk közelebb kerülni.

Vasily Karasev: Amellett, hogy Janis Timma hiányzott, Ryan Toolson is megsérült az első negyedben, így két ponterős játékosunk nélkül kellett megmutatnunk, hogy nem csak egyéniségekből áll a keretünk, hanem igazi csapatjátékot is tudunk produkálni. Talán azért is indultunk be olyan nehezen, mert tíz napja nem játszottunk mérkőzést, így idő kellett ahhoz, hogy játékba lendüljünk, de a meccs elején a Szolnok is kiválóan, motiváltan kosárlabdázott. Örülök, hogy fiatal orosz játékosaink is megmutatták, mit tudnak.