Parádés negyedik negyedet produkált az Olaj

A kiharcolt győzelemmel továbbra is elérhető a továbbjutás a EuroCup-ban
Európa Kupa, Csoportkör - 6. forduló

Szolnoki Olaj KK - PAOK Thessaloniki 78-69 (17-11, 7-25, 17-19, 37-14)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1300 néző.
Játékvezetők: Igor Dragojevic (MNE), Marius Ciulin (ROM), Tomasz Trawicki (POL).

SZOLNOK: Craft, Vojvoda 15/3, Borisov 10/6, Milosevic 13/3, Keller 2.
Csere: Wittmann 12/9, Natyazhko 2, Lypovyy 6/6, Kovács P. 10/3, Gregory 8.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

PAOK: Hatcher 10/6, Tepic, Vasileiadis 11, Markovic 8/3, Schortsanitis 5.
Csere: Liapis 4, Dedas 3/3, Duvnjak 7/3, Kakaroudis 3/3, Margaritis 8, Tsochlas 10/3.
Vezetőedző: Soulis Markopoulos.

Az eredmény alakulása: 2.p.: 0-4, 5.p.: 4-4, 6.p.: 6-7, 8.p.: 14-7, 9.p.: 17-9, 12.p.: 17-18, 14.p.: 22-21, 16.p.: 22-30, 17.p.: 24-30, 23.p.: 24-40, 26-45, 25.p.: 29-47, 26.p.: 33-47, 27.p.: 36-49, 28.p.: 36-52, 30.p.: 41-58, 33.p.: 51-58, 51-60, 36.p.: 56-60, 38.p.: 64-64, 39.p.: 69-65.

- Szeretnénk ott folytatni, ahol a Saratov ellen abbahagytuk - nyilatkozta a mérkőzés előtt Pór Péter. - Úgy összpontosítottak a játékosok és úgy segítették egymást, ahogy mindig is szeretném. Csakis a győzelem lehet a célunk, semmi más, így tudjuk életben tartani továbbjutási esélyeinket. A PAOK sokat változott előző találkozásunk óta. Sofoklis Schortsanitis játszik náluk centerben, ezzel azért legyünk tisztában.

A PAOK sem éppen rossz passzban készült a találkozóra, hiszen egy hete legyőzték a Lietuvos rytast, ezzel átmenetileg munkanélkülivé tették a litvánok vezetőedzőjét is.

- A Szolnok nagyon fontos meccset nyert legutóbb - kezdte esélylatolgatását Soulis Markopoulos, a görögök vezetőedzője. - Jelentős változások voltak náluk és ez a meccs is sokban fog különbözni az első találkozásunktól. A Szolnok sokkal erősebb, mint volt a szezon elején. De még mindig az a csapat, amelyik megpróbál végig nyomás alatt tartani, befutja az egész pályát a gyorsindítások és a könnyű kosarak reményében. Végig fenn kell tartanunk a koncentrációt, nem férnek bele azok a hibák, amelyekből könnyű kosarakat szerezhet az ellenfél. A mi játékunk erősségeit kell kihasználnunk.

A legismertebb görög kosárlabdázó, a Big Sofo-nak, de Shaquille O'Neil-nél azért törékenyebb termete miatt Baby Shaq-nek is becézett Schortsanitis rendkívüli paraméterekkel bír. Bár már lefelé ballag profi pályafutása hegyoldalán, de tíz év Euroliga az mégiscsak tekintélyes, tartalmas évtized. És ugyan a súlyfelesleg takarhatatlan, de a karjának kerülete még mindig akkora, mint egy átlagos férfiember combjáé. Így nem csoda, hogy a szolnoki szurkolók, játékosok számára sem elhanyagolható tényező.

- Semmi más eredmény nem fogadható el a PAOK ellen, csak a győzelem - vélekedett Milos Borisov. - A csapat pozitívan reagált a változásra, hogy Pór Péter vette át Dragan Aleksic helyét. A helyes útra léptünk. Ragaszkodnunk kell ahhoz, amiben jók vagyunk, de fel kell készülnünk arra, hogy a PAOK palánk alatti játékban nagyon erős lesz.

- Nagyon kemény meccs elé nézünk egy nagyon jó csapat ellen - előlegezte meg a várható küzdelmet Michail Liapis, a görögök bedobója. - Tudjuk, hogy nehéz a feladatunk, a Szolnok harcolni fog a továbbjutásért azt követően, hogy legyőzte a Saratovot. Talán ez a meccs lesz az utolsó esélye. De hiszek abban, hogy képesek vagyunk nyerni.

Angol sportszakkifejezéssel "must-win game" volt az Olaj-PAOK-meccs, azaz mindkét csapat létfontosságú volt a győzelem. 4-0-val kezdtek a görögök, Craft viszont parádés pattintott átadással hozta zsákolható állapotba Kellert, aki be is húzta a labdát. Big Sofo alig három perc elteltével két személyi hibánál tartott, ám legalább ennyire fontos volt, hogy az összes létező testnyílásán igyekezett levegőt venni. Vojvoda a saját márkajelzésévé váló flooterrel egyenlített. Nagy volt a küzdelem, ezzel arányos volt a hibák száma is. Hét perc elteltével Wittmann triplájával először vezetett az Olaj, 9-7. Lypovyy szerzett labdát a saját palánk alatt, végigvitte a pályán, majd egy triplával lezárta az egyszemélyes támadást.

Margaritis zsákolt egyet Natyazhko védekezésbeli kihagyása után, majd kaptunk egy triplát, máris egy pontra olvadt az előny, ami Liapis büntetőivel el is tűnt. Milosevic hárompontosa egy 9-0-s görög rohanást zárt le, de ez sem lendített sokat a csapaton. 22-26-ra vezettek a vendégek, Kellert kellett három személyi hibája miatt lekapni a pályáról, Sofo felügyeletét Natyazhko vette át. Kettejük egymásnak feszülésekor hozzávetőleg három mázsa küzdött egymással. Nem a miénk volt a második negyed: a támadójátékunkban nem volt átütőerő és pontosság, sorra maradtak ki a tiszta dobóhelyzetek, ráadásul a védekezésünk is szétesett.

36-24-es görög előnyről indult a harmadik negyed. Hatcher nem irgalmazott, egyre kínosabbá vált a helyzetünk. Vojvoda ráadásul szövegelésért kapott technikait, a legnagyobb jóindulattal sem állt jól a szénánk. Vasileiadis pontjaival tizenkilenc pontos mínuszba kerültünk. Lassan építettük a kevés mozgásos támadásainkat, a védekezésünk továbbra is csak nyomokban tartalmazott határozottságot. Gregory faulttal együtt zsákolt egyet, de hosszú idő után végre ennek a támadásunknak már volt lendülete. Kovács kapott a veszni látszó fejsze nyele után, 2+1-ével 39-52-re jöttünk föl.

A záró tíz perc elején Gregory 2+1-ével bejöttünk tíz alá és még több mint hét perc volt hátra. Vojvoda betörése után már csak hét volt a mínuszunk, időt is kértek a görögök. Borisov sokadik kísérletéből végre betalált kintről, 54-60, és még a negyed felénél sem voltunk! Gödörbe kerültek a görögök, nem kis részben a mi feljavuló védekezésünknek köszönhetően, hiszen Pór Péter alacsony szerkezetre váltott, bejöttek a dobásaink is. Wittmann 61-64-re hozta fel a csapatot, 2:20-szal a vége előtt az egyenlítésért támadhattunk. Gregoryra támadóhibát fújtak, ám másodpercekkel később éppen az ő két jó büntetőjével lett 63-64. Borisov jóvoltából pedig 65-64-re már mi vezettünk.

Utolsó perc: Sofo kipontozódik, Wittmann dobhat két büntetőt. Az első kimarad. A második a helyén. 66-64. Tsochlas áll a büntetővonalra: az első bent, a második kint. Vojvoda nem hazárdírózik a büntetőre, vág egy lélekemelő triplát. 69-65. 32 másodperc van hátra. Vasileiadis büntetőzhet. Tökéletesen teszi. Hatcher kihagyja a ziccert, Margaritis szándékos faultot kap, Markopulos pedig technikait. Eldőlt! Három büntető plusz labda. Borisov ráemel egy triplát, persze, hogy bemegy. Így lett mínusz tizenkilencből plusz kilenc.

Pór Péter: Az első negyedben a megbeszéltek szerint játszottunk, de a folytatásban volt néhány görög akció, amit rosszul védtünk, ráadásul jól is dobtak a vendégek. A harmadik negyedben agresszívan védekeztünk, majd megtaláltuk azt az ötöst, amelyik kiválóan játszott, és különösen a két négyes poszton játszó kosarasunk vezérletével megfordítottuk a meccset.

Soulis Markopoulos: Nyerni akartunk Szolnokon, hiszen a továbbjutás szempontjából fontos mérkőzés volt. Az első félidő nagy részében remekül játszottunk, sőt még a harmadik negyedben is. A záró negyedben katasztrofálisan kosárlabdáztunk, a hazai csapat könnyű kosarakat dobott, és a végén a büntetőkkel jól használta ki a lehetőségeit.