A Galatasaray nagyon hamar tetemes előnybe került

2016. 01. 20.

Pór Péter: A magyar bajnokságban nem szoktunk hozzá az ilyen kemény védekezéshez...
Európa Kupa, 2. csoportkör - 3. forduló

Galatasaray Odeabank Istanbul - Szolnoki Olaj KK 87-59 (34-14, 14-20, 22-14, 17-11)

Istanbul - Abdi Ipekci Arena, 1233 néző.
Játékvezetők: Nicola Maestre (FRA), Radomir Vojinovic (MNE), Ilya Putenko (RUS).

GALATASARAY: Guler 17/12, Koksal 7/3, Schlib 24/12, Micov 10, Lasme 20.
Csere: Turkyilmaz 2, Edge 3/3, Arar 4, Sanli, Cantekin.
Edző: Ergin Ataman.

SZOLNOK: Burrell 12, Vojvoda 3, Kovács P. 4, Milosevic 15/3, Keller 2.
Csere: Jones 4, Borisov, Wittmann 12/6, Gregory 6, Somogyi 1, Peringer.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

Az eredmény alakulása: 1.p.: 2-0, 2.p.: 2-4, 3.p.: 4-6, 7.p.: 22-6, 9.p.: 27-12, 10.p.: 34-14, 12.p.: 40-18, 16.p.: 40-24, 18.p.: 47-29, 20.p.: 48-34, 25.p.: 61-34, 28.p.: 63-42, 30.p.: 70-48, 33.p.: 77-48, 39.p.: 81-57.

A feldobás előtt érdemes volt végigfutni a hiányzók listáját. Az Olaj gondjait szaporította, hogy Oleksandr Lypovyy továbbra sem egészséges, az ukrán játékos betegség miatt volt kénytelen kihagyni ezt a mérkőzést is. Milos Borisovot derékbántalmai hátráltatták, bár a keretben ott volt. A két játékos hiánya azt is jelentette, hogy a külső posztokon jelentősen csökkentek Pór Péter variációs lehetőségei. A törököknél sem volt mindenki munkára, harcra kész. Múlt héten a Galata nem csak a mérkőzést veszítette el Sassariban, a vereségnél is komolyabb csapás érte őket, hiszen Errick McCollum kezét törte, így a rendkívül ponterős irányító egy hónapos táppénzre kényszerült. Caleb Green is sérült, miközben a múlt héten igazolt Chuck Davist nem nevezhették a meccsre a hazaiak. Más kérdés, hogy Ergin Ataman paklijában így is bőven maradt király és ász.

A meccs a cseh válogatott Blake Schilb kosarával indult, de 6-6-ig tartottuk a lépést a bordó-sárgákkal. Onnan viszont robbantott a Galata: tizenhat pontot dobott zsinórban, 22-6 után Jones gyötörte be a gyűrűbe a labdát. 34-14-gyel ért véget az első negyed.

Másfél perc sem telt el a második negyedből, Schilb már a negyvenedik török pontot szerezte. Ataman gyorsan forgatta csapatát, a cseresor pedig már nem hozta azt a kérlelhetetlen színvonalat, mint a sztenderd játékosok. Az így teremtődött lehetőséget viszont megfogta az Olaj. Kovács Péter és Strahinja Milosevic jóvoltából hat pontot szereztünk zsinórban, ami egy ilyen kaliberű ellenféllel szemben ugyan apró, de mégis számottevő részsiker. A Galatasaray pihentetőbb üzemmódjában Milosevic triplájával 42-29-re zárkóztunk. Sőt, meg is nyertük a negyedet, a második tíz percben látottak alapján lábon kihordtuk az első negyedben benyelt pofont.

A harmadik negyedben megintcsak feltűrte az ingujját a Galata. Komolyan vette a melót, pillanatokon belül visszaállította a közte húszat. Güler látótávolságon kívülről is betalált, ennél is nagyobb gond volt vele kapcsolatban, hogy Vojvodát gyakorlatilag kivette a játékból. Több mint öt perc után Wittmann szerezte az első szolnoki pontokat a harmadik negyedben, a törökök akkor már tizenháromnál jártak. Vojvoda a negyed vége előtt másfél perccel szerezte első mezőnykosarát. Arra pedig, hogy a Galatasaray mennyire vette komolyan a meccset, csak egy apró adalék. 68-48-nál, három másodperccel a negyed vége előtt Ataman időt kért. Elő is hívta a tuti játékot, jött is a csapatmozgás, ám Somogyi triplakísérlet közben szabálytalankodott Micovval. A korábbi szerb válogatott játékos háromból két büntetőt bedobott.

A negyedik negyed sem kezdődött jól számunkra, öt perc után 79-50-nél Pór Péter próbált lelket önteni játékosaiba. Az Olaj küzdött, küszködött, ha kellett, ám a Galatasaray ellen ennyire volt elég.

Pór Péter: A hazaiak agresszív védekezésüknek köszönhetően sajnos nagyon hamar tetemes előnybe kerültek, mert sokat hibáztunk, eladtuk az elején a labdákat, és ebből könnyű pontokat szerzett a vendéglátó. A magyar bajnokságban nem szoktunk hozzá az ilyen kemény és kellemetlen védekezéshez, nem csoda, így nem is sikerült megtalálni az ellenszerét. Ezért is lehet tanulni az ilyen meccsekből.

Ergin Ataman: Három hiányzó játékosunk volt, de nagyon jól kezdtük a mérkőzést. A kezdő ötösünk 34 pontot dobott az első negyedben, majd ezt követően a fiatal játékosaink is pályára léptek. A második félidőben jól kontrolláltuk a játékot.