Három negyeden át bírta az Olaj

2016. 01. 27.

A mérkőzés végére alakult ki az addigi legnagyobb különbség
Európa Kupa, 2. csoportkör - 4. forduló

Szolnoki Olaj KK - Galatasaray Odeabank Istanbul 54-74 (13-18, 19-17, 13-12, 9-27)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1470 néző.
Játékvezetők: Juan Carlos Garcia Gonzales (ESP), Sinisa Herceg (CRO), Ingus Baumanis (LAT).

SZOLNOK: Wittmann 8/6, Vojvoda 7, Kovács P. 7/3, Borisov 5/3, Gregory 6.
Csere: Burrell 13, Keller 2, Vrbanc 2, J. Jones 4.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

GALATASARAY: Guler 6, Koksal, Schilb 11/9, Micov 25/15, Lasme 6.
Csere: Davis 3, Dorsey 10, Jerrells 12/12, Sanli 1, Arar, Cantekin.
Edző: Ergin Ataman.

Az eredmény alakulása: 2.p.: 0-1, 3.p.: 1-4, 6.p.: 5-6, 8.p.: 7-15, 10.p.: 11-15, 12.p.: 17-19, 13.p.: 21-21, 14.p.: 23-25, 16.p.: 28-25, 19.p.: 28-30, 20.p.: 32-32, 21.p.: 32-37, 23.p.: 38-42, 25.p.: 43-42, 28.p.: 45-44, 31.p.: 45-49, 32.p.: 48-52, 35.p.: 48-60, 39.p.: 53-70.

Tisztességesen harcolt az Olaj a jóval esélyesebb Galatasaray-jal, ám a harminckettedik percben elfogyott a fizikai és a mentális erő is. Ám amit addig tett a magyar bajnok, az minden dicséretet megérdemel. Hogy mennyire más dimenziót képvisel a Galatasaray, mint az Olaj, arról múlt héten bizonyosságot szereztünk.

Blake Schilb eresztett el egy dobást, ami kimaradt, ráadásul az amerikai-cseh bele is sérült a mozdulatsorba. Csak emlékeztetőül, ő volt az, aki a két csapat múlt heti meccsén nem rontott dobást. Chuck Davis jött be helyette, neki a szolnoki volt a bemutatkozó meccse a Galatában. Alacsony szerkezettel kezdett a sérült Strahinja Milosevic-et nélkülözni kénytelen Olaj, ám ez alig látszott meg a lepattanózásban. Az első negyedben minden szempontból partiban voltunk a vendégekkel. Micov büntetőivel szerzett vezetést a török topcsapat, amely a múlt héten bemutatott védekezést alkalmazta most is. Három és fél perc elteltével Wittmann szerezte az első akciógólunkat, azzal lett 3-5. Örömmel állapíthattuk meg, hogy nem engedtük önmagunkon átrobogni a Galatát. Érkezett az Olajban Goran Vrbanc, a vendégeknél pedig az EuroLiga-győztes Joey Dorsey, aki betegség miatt nem játszhatott Isztambulban. Jerrells sem aprózta el bemutatkozását, tíz másodperce lehetett a pályán, amikor amúgy hideg kézzel megszerezte a mérkőzés első tripláját. 7-15-nél Pór Péter időt is kért. A negyed utolsó kosarát Stanley Burrell szerezte, az ő duplájával tartottuk a szoros állást.

Kovács Péter szépen támadta az alapvonalat, áthúzta a gyűrű alatt a labdát, így szerzett kosarat. Nem tudtak minket leszakítani a törökök, 19-21. Az egyenlítésért támadhattunk és Jones horgával sikerült is. Dorsey és Gregory szólalkozott össze egy lepattanó megszerzésének körülményeit vitatva, Burrell békítette ki a vitapartnereket. Ám a békebíró támadásban is ott volt a szeren, jórészt neki volt köszönhető, hogy átvettük a vezetést, jóllehet a 28-25-öt eredményező triplát Wittmann Krisztián szerezte. Schilb két jó büntető után bevágott egy trojkát, de Gregory tett róla, hogy ne vezessen sokáig a Galata. Mégis a vendégek mehettek előnnyel a szünetre, mert Micovra nem figyeltünk eléggé, ám így sem lehetett egyetlen rossz szavunk sem az Olaj teljesítményére.

Wittmann csendesítette el átmenetileg a mintegy húsz tagot számláló vendégszektort, ám 35-40 után újra erőre kaptak a Galata-szurkolók. Ám a hazai drukkerek is kitettek magukért. Kovács triplával fejezett be egy lerohanást, ez újabb hangrobbanást idézett elő. Lendületesek, energikusak voltak a támadásaink, Keller felvette a keménységi kesztyűt Dorsey-val, élmény volt nézni az Olaj szenvedélyes játékát. Pláne úgy, hogy Vojvoda három jó büntetőjével újra nálunk volt az előny. 43-42. Burrell többször is túlvállalta magát támadásban, Pór Péter le is kapta a pályáról egy nyugtató pihenés erejéig. Vrbanc ablakos középtávolijával újra Olaj-előnyt regisztrálhattunk, ám a negyed utolsó kosara a törököké lett, de így is csak minimális előnnyel vezettek.

Az utolsó negyedben a Galata játékosai egyre többször hozták el a lepattanókat, illetve távoli dobásaiknak köszönhetően hét pontnyira nőtt az előnyük, amit Schilb meg is fejelt további hárommal. 48-58. Elkészült fizikai és mentális erejével a magyar csapat, a negyed felénél már 12 pont volt a hátrány. Kovács Péter egyéni akciója ért két pontot és elismerő tapsot. A mérkőzés végére alakult ki az addigi legnagyobb különbség, húsz ponttal nyert a Galata.

Senkinek nem lehetett kétsége arról, hogy a két csapat nincs azonos kategóriában. Ám az Olaj ameddig bírta erővel igen komoly erőbedobásra késztette Európa huszonkettedik csapatát. Ez pedig mindenképpen elismerést érdemel.

Pór Péter: Örülök, hogy három negyeden keresztül megmutattuk, mit tudunk, nagy erőfeszítésre késztettük a török csapatot. A záró felvonásban azonban a támadólepattanóknak és a tripláknak köszönhetően előnyhöz jutott a Galatasaray, amit már rutinosan meg is őrzött a lefújásig. Sokszor második és harmadik szándékból is kosarat tudott szerezni.

Ergin Ataman: Az első félidőben Stanley Burrell egy egyezéseit nem tudtuk levédekezni, igaz, Vojvoda Dávidot már ekkor is jól semlegesítettük. A végére összeállt a játékunk, Vladimir Micov és Curtis Jerrells hárompontosaival megnyertük a negyedet és a mérkőzést. A Szolnok szépen helytállt, de a két gárda között minőségi különbség van.