Továbbjutott az Olaj az Európa Kupában!

2015. 12. 09.

Sporttörténeti jelentőségű siker ez a szolnoki és a magyar kosárlabdának!
Európa Kupa, Csoportkör - 9. forduló

Szolnoki Olaj KK - Besiktas Sompo Japan Istanbul 85-67 (21-19, 27-18, 16-17, 21-13)

Szolnok - Tiszaligeti Sportcsarnok, 1600 néző.
Játékvezetők: Boris Shulga (UKR), Carlos Peruga (ESP), Gentian Cici (ALB).

SZOLNOK: Craft 5, Vojvoda 25/3, Borisov, Milosevic 24/6, Keller 8.
Csere: Wittmann 10/6, Lypovyy 2, Natyazhko 6, Kovács P. 2, Gregory 3.
Vezetőedző: Pór Péter. Edző: Andrius Jurkunas.

BESIKTAS: Culpepper 11, Wolters 10, Hamilton 10, Darden 9, Lampe 19.
Csere: Taskiran, Akyol 4/3, Elonu 4, Atsur, Murphy.
Vezetőedző: Yagizer Hamdi Ulug.

Az eredmény alakulása: 1.p.: 2-0, 2.p.: 4-5, 3.p.: 6-5, 4.p.: 6-7, 5.p.: 11-9, 6.p.: 11-13, 7.p.: 17-15, 8.p.: 21-19, 12.p.: 25-21, 13.p.: 25-25, 15.p.: 32-25, 17.p.: 36-29, 18.p.: 41-31, 20.p.: 48-37, 21.p.: 51-42, 23.p.: 57-42, 26.p.: 61-46, 30.p.: 64-52, 32.p.: 64-59, 34.p.: 72-59, 37.p.: 75-65, 40.p.: 83-65.

Vojvoda-Keller együttműködés hozta meg a mérkőzés első kosarát, de Lampe egalizált egy középtávolival. Dardent faulttal együtt sem tudtuk megállítani, a 2+1 után vezettek a Sasok. Vojvoda flootere ült, majd megismétlődött a mérkőzés nyitómozzanata, Keller újabb zsákolásával újra nálunk volt az előny. Rendkívül erős volt az iram, ám némi, de annál kellemesebb meglepetésre a "run and gun", azaz "rohanj és tüzelj!" játékból mi jöttünk ki jobban. Bár a negyed utolsó perceiben már bele-belehibáztak a csapatok a támadásaikba.

Jottányit sem vettek vissza az iramból a fiúk a folytatásban, de most már szigorodott a védekezés is. Előbb Pór Péterre, majd pillanatokkal később Atsürre fújtak technikai hibát, Craft duplájával az addigi legnagyobb különbség alakult ki, 30-25-nél időt is kértek a törökök. De az eligazítás után is mi kaptunk lábra, Milosevicnek köszönhetően. Ha az első negyed emberét Vojvoda Dávid személyében találtuk meg, akkor a második játékrész hősének Strahinja Milosevicet tekinthettük. A szerb légiós második esélyből, betörésből, távolról, egyszóval bárhonnan, bármikor képes volt kosarat szerezni. Vasárnapi szombathelyi formáját átmentette szerdára is. Yagizet Ulug 41-31-nél időkéréssel próbálta megtörni az Olaj lendületét. Wittmann még botlás közben is tudott pontokat szerezni, Vojvoda viszont ezt, és egész addigi teljesítményét űberelte: saját térfeléről dobott kosarat a negyed végét jelző dudaszóval egy időben. Pazar első félidő után bőven megérdemelte a 11 pontos vezetést az Olaj. Objektív biztonságérzetünket a másik két mérkőzésről érkező hír rontotta csupán: a Lietuvos rytas és a PAOK is vezetett a szünetben.

Milosevic gyorsan megkapta harmadik személyi hibáját, ám még a veszélyzóna sem gátolta meg abban, hogy az újabb faultot kockáztatva pazarul prakkeroljon egy török ziccert. Az általa palánkra kent labdából Vojvoda büntetett, tizenhárommal vezettünk! Majd 57-42-nél a csarnok robbant, a török edző pedig mintha megrogyott volna. A törököket sürgette az idő, ráadásul nyomasztotta őket a hátrány. Az Olaj viszont nagyon koncentráltan játszott. 63-52-nél azonban Pór Péter időt kért. A támadójátékunk megállt, jóllehet senki sem várhatta azt, hogy az addig látott lendülettel képes legyen egy csapat végigjátszani az egész meccset. Támadásban megvagyunk, a védekezésünk legyen jó! adta ki a parancsot a szolnoki szakvezető. Ha az offenzíváink már nem is voltak annyira bevállalósak, mint addig, a védelmi vonalaink megszilárdultak, így nem csökkent a különbség és ettől egyáltalán nem lehettünk szomorúbbak. Crafttól vették el a labdát a játékvezetők első sikeres büntetője után, mondván a második dobás előtt többet várt, mint öt másodperc. Lopakodó üzemmódra kapcsolt a Besiktas, de Gregory duplájával 66-59-nél kicsit megnyugodhattunk. Akyol viszont ezzel éppen ellentétes lélektani utat járt be, kapott egy technikait, ennek folyományaként megint tíz volt közte. Érkezett a jó hír, hogy az Avtodor és a Zenit is átvette a vezetést, vagyis a csoport harmadik helyén álltunk virtuálisan. Vojvoda előbb büntetőből, majd betörésből szerzett kosarat. Wittmann trojkája után pedig 72-59-re alakult az állás.

A hátralévő hat percben nyugodtan és megfontoltan játszott az Olaj. Milosevic begyűjtötte negyedik hibáját. Erre bosszúból megszerezte huszonkettedik pontját. Teljesen elbizonytalanítottuk a Sasokat, egyre-másra rontották el a dobásaikat. Megviselte őket az Olaj elszántsága.

Utolsó perc: szolnoki dupla, 81-65! Fél perccel a vége előtt Vojvoda ziccerezhetett, Milosevic pedig két büntetővel koronázhatta meg zseniális teljesítményét. Megtette! Sikerült!

A sporttörténelmi siker azt jelenti, hogy a szolnoki csapat legrosszabb esetben is az E csoport negyedik helyén végez, ezzel pedig ott van a legjobb harminckettő között. A második csoportkör hat újabb, az eddigieknél is magasabb színvonalú mérkőzést jelent.

A Szolnoki Olaj továbbjutott a EuroCupban!!! Micsoda éjszaka volt!!!

Pór Péter: A taktikai utasításokat maximálisan, szinte negyven percen keresztül betartották a fiúk. Kiválóan védekeztünk, az alsó posztokon a centiben és kilóban is jobban álló Besiktas-játékosok kínkeservesen tudtak csak pontokat szerezni, triplából is csak egyet tudtak értékesíteni. Sporttörténeti jelentőségű siker ez a szolnoki és a magyar kosárlabdának!

Yagizer Hamdi Ulug: Megérdemelten nyerte meg a meccset a Szolnok. Nagyon puhán védekeztünk, az elzárás-leválásokat rosszul védtük, amelyből a hazaiak könnyen vitték be egy az egyben a gyűrű alá a labdát. Miután az első félidőben hátrányba kerültünk, csak futottunk a Szolnok után, amely jobban akarta a sikert, több energiát mozgósított a győzelemért.